Urszula Tarasiewicz photography

© Urszula Tarasiewicz
ulatarasiewicz@gmail.com
+48 791 570 108 Warszawa
+47 450 55 305 Oslo

OGRODOWA/GARDEN STREET
Everyone in Łódź/Poland knows this story. Wealthy entrepreneur Izrael Poznański, in order to ensure a steady supply of labor force to his factory, decides to build a housing estate for workers on its grounds. They played an important role in the development of industry and generally shared the fate of the factories that belonged to their founders: when their heyday had passed, the function of the buildings got changed.
The artist guides us around the world which is already gone, lost. Looking at Tarasiewicz’s photos, we’re confronted with desolate rooms, dilapidated walls out of which someone ripped off electrical wiring and where time imprinted the ghosts of furniture and lost artworks.

Projekt OGRODOWA/STREET GARDEN to alegoryczna opowieść o świecie i jego przemijalności, budowaniu domu i nieuniknionych zmianach w jego funkcjonowaniu.
W Łodzi to znana historia. Bogaty przedsiębiorca Izrael Poznański, chcąc zapewnić siłę roboczą dla swojej fabryki, postanawia w jej pobliżu wybudować robotnicze mieszkania. Tak powstawały łódzkie famuły. Pełniły ważną rolę w rozwoju przemysłu i zwykle dzieliły los fabryk swoich fundatorów, po upływie ich świetności zmieniały funkcję budynków. Nie inaczej jest z famułami przy ulicy Ogrodowej w Łodzi, których dotyczy wystawa zdjęć Urszuli Tarasiewicz.
Zdjęcia Tarasiewicz to proste kadry. Na próżno szukać w nich zabawy kompozycją, budowania ciekawych ujęć. Nie temu z resztą służą. One nie mają bawić, nie mają sprawić, że oglądając je poczujemy się dobrze. Mamy poczuć na własnej skórze, to uczucie smutku, jakie musiało towarzyszyć lokatorom tych wnętrz. Mamy poczuć szorstkość tego miejsca, które na naszych oczach odchodzi w przeszłość. Dzięki tym zdjęciom, zostanie w naszej pamięci.

Grzegorz Kosmala, DOC! photo magazine sierpień 2016